Krzyż

 

                                                          Potomnym ku pamieci
                  Dzisaj dnia 27 maja 1992 roku dokonano postawienia i poświęcenia"Nowego krzyża"przydrożnego wsi chumiętki.
                  Poprzednio stojący na tym miajscu krzyż, został postawiony na jeseni w 1927 roku. byłpostawiony bezpośrednio w ziemi.
W okresie II wojny światowej i okupacjihitlerowskiej naszego kraju 39-45r. Na zarządzanie władz niemiwckich w 1940r. Został krzyż usunięty i przeieziony na cmetarz przykościelny w krobi.
                  Po zakończeniu wojny u wyzwolenia z pod okupacji hitleroskiej w 1945 roku, przywieziono i postawiono ten sam kżyrz ponownie na poprzednim miejscu. 
w latach późniejszych 60-tych psujący się od ziemi krzyż umieszczono w podstawie betonowej, aodpowiedni dokument umieszczono w butelece pod krzyżem w komorze składnia betonowych płyt.
                  Jak pamieć nie myli piszącego to pismo, już przed 1927r. na tym samym miejscu stał krzyż mniejszych rozmiarów, który na przestrzeni czasu 1927r. uległ znieszczeniu.
                   Kiedy i przez kogo był postawiony dzisaj nie wiadomo a więc, ten nowo postawiony krzyż jest prwdopodobnie trzecim z rzędu.
                  W imieniu mieszkańców wioski, o opowiednich rozmiarów "Dąb", postarał sie były sołtys p. Paris Marian, krzyż wykonał p. Gała Jan z Krobi, wyszpachlował sołytys sławiński grzegorz,
zakonserwował i pomalował p.stachowiak Adam ogrodzenie wykonali p. Paris Waldemar i Wujek Jan, a poświęcenia krzyża dokonał wikariusz parafi krobiskiej ksiądz Ksiąszkiewicz Paweł,w obecności o. Oblata 
kapelana kampilcy Państwowego Domu Pomocy Społesznej w  Chumietkach księdza świderskiego władysława i mieszkańców wioski.
                  Ku pamięci potomnym - powyższe ospisał 78 letni mieszkaniec Chumietek , Sławiński Władysław.
             Chumietki, Dnia 27 maja 1992 roku.

                                              Potomnym Ku Pamięci                 

                   Dzisiaj dnia 27 maja 1992 roku dokonano postawienia i poświęcenia "Nowego Krzyża" przydrożnego wsi Chumiętki.                 

                Poprzednio stojący na tym miejscu krzyż, został postawiony na jesieni w 1927 roku. Był postawiony bezpośrednio w ziemi. W okresie II wojny światowej i okupacji hitlerowskiej naszego kraju /39-45r./ na zarządzenie władz niemieckich w 1940r.,  został krzyż usunięty i przewieziony na cmetarz przykościelny w Krobi.                 

                Po zakończeniu wojny i wyzwoleniu z pod okupacji hitlerowskiej w 1945 roku, przywieziono i postawiono ten sam krzyż ponownie na poprzednim miejscu. w latach późniejszych /60-tych/ psujący się od ziemi krzyż umieszczono w podstawie betonowej, a odpowiedni dokument umieszczono w butelece pod krzyżem w komorze składania betonowych płyt.                 

                Jak pamięć nie myli piszącego to pismo, już przed 1927r. na tym samym miejscu stał krzyż mniejszych rozmiarów, który na przestrzeni czasu 1927r. uległ znieszczeniu.                   

Kiedy i przez kogo był postawiony dzisiaj nie wiadomo. A więc, ten nowo postawiony dzisiaj krzyż jest prawdopodobnie trzecim z rzędu.                 

                W imieniu mieszkańców wioski, o odpowiednich rozmiarów "Dąb", postarał sie były sołtys p. Paris Marian, krzyż wykonał p. Gała Jan z Krobi, wyszpachlował sołtys Sławiński Grzegorz, zakonserwował i pomalował p. Stachowiak Adam, ogrodzenie wykonali p. Paris Waldemar i p. Wujek Jan 2, a poświęcenia krzyża dokonał wikariusz parafi krobiskiej ksiądz Ksiąszkiewicz Paweł w obecności o. Oblata Kapelana Kapilcy Państwowego Domu Pomocy Społecznej w  Chumiętkach księdza Świderskiego Władysława i mieszkańców wioski.                

Ku Pamięci Potomnym - powyższe opisał 78 letni mieszkaniec Chumiętek , Sławiński Władysław.              

Chumiętki, dnia 27 maja 1992 roku.            

( Historię opisu krzyża udostępnił nam Kazimierz Sławiński obecnie mieszkający w Krobi )  

               

Komentarze:

Informujemy, że komentarze są własnością ich twórców. Redakcja zastrzega sobie prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania jeżeli nie będą zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszały normy prawne i obyczajowe.
Aktualnie brak komentarzy.
Wyraź swoją opinię:
Stronę odwiedziło 3235954 osób.
realizacja 2011: studio fabryka